• O programe

•

Zelená škola je najväčší eko – program pre školy u nás i vo svete. Pomáha žiakom a učiteľom nielen sa o prírode a životnom prostredí učiť, ale aj prakticky konať.

Žiaci si v rámci projektu vyberajú prioritnú tému, ktorej sa budú do hĺbky venovať celé aktuálne certifikačné obdobie (dva školské roky). Na výber majú z týchto 7 tém:

• VODA
          • ZELENÉ OBSTARÁVANIE A ÚRADOVANIE
          • ODPAD
          • ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY
          • ENERGIA
          • DOPRAVA A OVZDUŠIE
          • POTRAVINY

Pozitívne zmeny na našej škole dosiahneme ľahšie s využitým „7 krokov Zelenej školy“ tzv. „sedem Z“:

1. Získaj priateľov (Kolégium Zelenej školy)

Naša Úloha: Vytvoriť skupinu, ktorá bude dohliadať a plniť dané úlohy.

1. Zisti, ako je na tom naša škola (Environmentálny audit školy)

Naša Úloha: Skúmať vplyv školy na životné prostredie.

1. Zoraď nápady (Environmentálny akčný plán)

Naša Úloha: Na základe zistení z predchádzajúceho kroku podáme návrhy

na zníženie vplyvu našej školy na životné prostredie.

1. Zhodnoť akcie (Hodnotenie a monitoring)

Naša Úloha:  Priebežne budeme sledovať to ako sa darí plniť aktivít z akčného plánu.

1. Zaujmi ostatných (Proenvironmentálna výučba)

Naša Úloha: Snažiť sa preniesť témy týkajúce sa životného prostredia do vyučovania zaujímavou formou.

1. Zaktivizuj okolie (Informovanie a zapojenie komunity)

Naša Úloha: O aktivitách na škole budeme informovať nielen rodinu, ale aj kamarátov, či okolie školy

1. Zakresli hodnoty  (Eko  – kódex)

Naša Úloha: Zakreslíme naše hodnoty do umeleckého diela.

Školy, ktoré počas certifikačného obdobia úspešné zvládnu implementáciu jednotlivých krokov Zelenej školy, získajú medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku. Ich platnosť je dva kalendárne roky.

Dúfame, že sa nám podarí splniť náš cieľ, zmeniť školu k lepšiemu a ukázať, že environmentálnym správaním sa dá dosiahnuť vznešených výsledkov.