• Maturitná skúška

• Požiadavky na maturitnú skúšku:

Učebný predmet anglický jazyk si môžu študenti zvoliť ako maturitný predmet prvý cudzí jazyk, vtedy musia maturovať z úrovne B2. Ak si študent zvolí anglický jazyk ako druhý cudzí jazyk, môže maturovať z úrovne B1. Ak študent študuje na našej škole na biligválnej forme štúdia, bude maturovať z úrovne C1.

Maturitná skúška z anglického jazyka sa skladá z externej (písomnej) časti, ktorá prebieha v marci a z internej (ústnej) časti, ktorá prebieha zväčša v máji. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky (sloh) prebieha taktiež v marci.

Externú časť maturitnej skúšky tvorí písomný test, ktorý zadáva a vyhodnocuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania podľa § 154 ods. 5 písm. a). Externá časť maturitnej skúšky sa vykonáva v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky. Dozor pri vykonávaní externej časti maturitnej skúšky a oprave testov vykonáva pedagogický zamestnanec, ktorý nie je zamestnancom školy, na ktorej sa externá časť maturitnej skúšky koná.

Ústnu formu internej časti tvorí ústna odpoveď žiaka pred maturitnou komisiou, pričom žiak si žrebuje jedno z 30 schválených maturitných zadaní. Každé zadanie pozostáva z 3 otázok. Maturitné zadania sú vytvorené podľa Cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov z anglického jazyka, ktoré sú uverejnené na stránke Ministerstva školstva alebo Štátneho pedagogického ústavu

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole v znení neskorších predpisov.

Úlohy žiadneho maturitného zadania nemôžu byť len z jedného tematického okruhu.
          V maturitných zadaniach musia byť zastúpené všetky tematické celky z cieľových
          požiadaviek.

Charakteristika úloh maturitných zadaní:

Úloha č. 1 – Vizuálny podnet (napr. obrázok, fotografia, komiks, graf, schéma a pod.) Žiak opíše predložený obrázok a hľadá súvislosti medzi obrázkom a príslušnou maturitnou úlohou. Komisia hodnotí súvislosť opisu predloženého podnetu, lineárnosť (postupnosť) vo vyjadrovaní a adekvátne jazykové prostriedky zodpovedajúce danej úrovni žiaka.

Úloha č. 2 – Tematický okruh Úlohou žiaka je zaujať stanovisko k téme a odôvodniť ho v rozhovore so skúšajúcimi, ktorí vedú rozhovor podľa zásad uvedených v metodických pokynoch pre predmetové maturitné komisie. Komisia hodnotí, ako žiak dokáže zdôvodniť a vysvetliť svoje názory na príslušnú tému a argumentovať k problematike, výber faktov a informácií, gramatiku.

Úloha č. 3 – Situačná úloha, dialóg s rozdelenými úlohami (rôzne modelové situácie zohľadňujúce príslušný študijný odbor) Žiak dostane za úlohu vyriešiť konkrétnu situáciu, napríklad je na stanici a má sa informovať o najvýhodnejšom vlakovom spojení do nejakého mesta. Komisia sa zameriava na hodnotenie výberu a adekvátnosť použitia jazykových prostriedkov (v konkrétnej situácii z každodenného života v okruhu príslušných tém).