• Predmet

• Predmet chémia je zaradený do vzdelávacej oblasti Človek a príroda a svojim experimentálnym charakterom vyučovania umožňuje žiakom porozumieť zákonitostiam chemických javov.

Obsah vyučovacieho predmetu chémia tvoria poznatky o zložení, štruktúre, vlastnostiach a použití látok, o chemických reakciách látok, ich podstate, ovplyvňovaní a využití. Zastúpené sú aj poznatky, ktoré umožňujú žiakom chápať význam chemickej vedy a chemického priemyslu pre spoločnosť a prírodu.
        Východisko pre rozvoj porozumenia žiakov vlastnostiam anorganických a organických látok a ich premenám tvoria všeobecne platné, teoretické poznatky o vzťahoch medzi štruktúrou a vlastnosťami látok a poznatky o zákonitostiach chemických reakcií. Žiaci sa učia aplikovať metódy vedeckého poznávania, z ktorých najdôležitejší je experiment. Upevňujú si dôležité spôsobilosti, predovšetkým spôsobilosť objektívne a spoľahlivo pozorovať a opísať pozorované. Merajú, zaznamenávajú, triedia, analyzujú a interpretujú získané údaje, vytvárajú, overujú predpoklady a tvoria závery v procese experimentálnej činnosti vo forme úloh rôznej kognitívnej náročnosti.
        Vzdelávanie v predmete chémia v úplnom strednom stupni vzdelávania prebieha v kontexte prípravy na život, ďalšie štúdium odborov nechemického zamerania a zároveň vytvára základy pre rozšírenú prípravu na štúdium odborov, ktoré pracujú so širšími chemickými základmi, ako aj samotných chemických odborov.

Cieľom vyučovania v štvorročnej, osemročnej aj päťročnej forme štúdia je umožniť žiakom získať predstavu o stavbe látok a základných chemických, fyzikálno-chemických a biochemických dejoch. Dôraz sa kladie najmä na súvislosti s ostatnými prírodovednými predmetmi a na základný vplyv chemických dejov na životné prostredie. Prírodovedné predmety prehlbujú nielen odborné vedomosti, ale upevňujú aj lásku k prírode, vzťah k vlastnému zdraviu a formujú environmentálne postoje každého z nás.

Hodnotenie a klasifikácia v chémii:

Pri hodnotení a klasifikácii postupujeme v zmysle dokumentu Metodický pokyn č.21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov  stredných škôl a novely školského zákona č. 415/2021 Z.z., ktorá upravuje priebežné hodnotenie žiaka počas školského roka a súhrnné hodnotenie žiaka za prvý a druhý polrok školského roka.

Hodnotenie prebieha podľa kritérií, s ktorými sú žiaci oboznámení na prvej vyučovacej hodine začiatku školského roka. Hodnotenie je systematické, rovnomerne rozvrhnuté (časovo aj obsahovo), pričom je rešpektovaná dôstojnosť žiakovej osobnosti. Vyučujúci pravidelne zapisujú dosiahnuté známky do EŽK. Písomné hodnotenie je učiteľ povinný oznámiť žiakom do 14 dní, pri ústnom skúšaní výsledok oznámi ihneď. Hodnotenie vykonávame známkou a bodovým hodnotením. Výsledná klasifikácia nepredstavuje aritmetický priemer dosiahnutých známok, ale je určená podľa dosiahnutej celkovej percentuálnej úspešnosti.

Súťaže: Každoročne sa naši študenti zapájajú do chemickej olympiády, v rámci ktorej riešia množstvo zaujímavých úloh. Domáca časť olympiády  prebieha v 1. polroku každého školského roku, po odovzdaní vyriešených úloh prebieha v 2. polroku školské kolo. Úspešní riešitelia školského kola sa zúčastňujú krajského kola v jednotlivých kategóriách.

Kategórie:
        kategória D- tercia, kvarta

kategória C- 1.ročník, kvinta, 2.ročník bil.
        kategória B- 2.ročník, sexta, 3.ročník bil.
        kategória A -3.a 4. ročník, septima, oktáva, 4.a 5.ročník bil.

Požiadavky na maturitnú skúšku:

Učebný predmet chémia si môžu študenti zvoliť ako  jeden z voliteľných predmetov maturitnej skúšky alebo absolvovať chémiu ako dobrovoľnú maturitnú skúšku, pričom maturitná skúška pozostáva iba z ústnej formy internej časti. Tvorí ju ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom žiak si žrebuje jedno z 30 schválených maturitných zadaní, každé zadanie pozostáva z 3 otázok.  Maturitné zadania sú vytvorené podľa Cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov z chémie, ktoré sú uverejnené na stránke Ministerstva školstva alebo Štátneho pedagogického ústavu