História školy
profesionalita – vzťah k prírode – osobná zaujatosť – individuálny prístup – kreativita – stabilita – tradícia – príjemné prostredie – spolupráca – slušnosť
kliknite na obrázok a pozrite si video o škole:
pozrite si prezentáciu o škole: skola.pptx
leták o škole: letak_Hubenka.pdf
Gymnázium na Hubeného ul. č 23 bolo zriadené 1.9.1972, na škole začínalo študovať 270 žiakov.
V roku 1976 bola zriadená prvá trieda so zameraním na telesnú výchovu – basketbal.
V roku 1993 zaradilo MŠ SR naše gymnázium do siete 8-ročných gymnázií.
V roku 2019 sa u nás otvorila prvá bilingválna trieda päťročného štúdia.
Žiaci študujú v troch formách štúdia - osemročnej, štvorročnej a päťročnej bilingválnej forme.
Riaditeľka školy: Mgr. Janka Grančičová
Zástupkyňa riad. školy: RNDr. Helena Bajerová
Formy štúdia – šanca pre každého
V roku 1976 bola otvorená prvá trieda so špecializáciou na basketbal. Postupne sa začali profilovať nielen výborní hráči, ale aj úspešní tréneri a rozhodcovia. Od 1. septembra 1994 každý školský rok otvárame jednu triedu osemročného štúdia so zameraním na cudzie jazyky s cieľom podporiť nadané a kreatívne deti. Žiaci tohto typu štúdia vykazujú vynikajúce výsledky v rôznych oblastiach. Okrem týchto foriem štúdia ponúkame štvorročné štúdium so všeobecných zameraním pre absolventov základných škôl, ktorí sa v budúcnosti chcú uchádzať o štúdium na vysokej škole. Úspešnosť prijatia žiakov nášho gymnázia na vysoké školy je každý rok vyše 90 percent.
Na našej škole sa v rámci päťročnej bilingválnej formy štúdia žiaci učia predmety matematika, fyzika, biológia a predmet anglická a americká literatúra a reálie v anglickom jazyku. Náplň týchto predmetov je v súlade so štátnym a školským vzdelávacím programom.
Cieľom bilingválneho štúdia je, že spolu s komunikačnými jazykovými kompetenciami sa rozvíjajú i všeobecné kompetencie a absolvent bilingválneho vzdelávania dokáže v druhom vyučovacom jazyku nielen porozumieť, ale aj ústne a písomne prezentovať odborné témy a využívať jazyk na spoločenské, akademické či profesijné účely.Úspechy našich študentov – vizitka školy
v matematike: úspešná účasť v olympiádach z matematiky, v MAKS-e, v Matematickom klokane...
v informatike: 1. miesto v olympiáde z informatiky, 2. miesto v medzinárodnej informatickej olympiáde...
v telesnej výchove: víťazstvá a popredné miesta v Majstrovstvách sveta a Slovenska v basketbale stredných škôl a pod.
v dejepise: víťazstvá a čestné uznania za účasť v Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ)...
v slovenskom jazyku a literatúre: víťazstvo v okresnom kole olympiády zo slovenského jazyka, účasť, víťazstvo a popredné miesta v súťažiach tvorivého písania a recitácie...
v cudzích jazykoch: účasť a úspechy v olympiádach z anglického a nemeckého jazyka...
v iných: úspechy v chemickej a geografickej olympiáde, účasť v SOČ v predmete biológia a veľa iných úspechov
Ponúkame viac ako klasické vzdelávanie
Zapájame sa do projektov, ktoré otvárajú študentom nové obzory: Digitálni Štúrovci, Socrates – Comenius, Infovek, EÚCYS, Springsday, Konto Orange, medzinárodné anglické projekty Prelet nad Európou a Present, past, future. Realizujeme záujmové krúžky, predmetové olympiády, medzitriedne súťaže v športových zápasoch (futbal, volejbal, basketbal), literárne a výtvarné súťaže. Neoddeliteľnou súčasťou vyučovania sú rôzne kultúrne podujatia, exkurzie, vzdelávacie aktivity: divadelné predstavenia v popredných slovenských divadlách, divadlo v anglickom jazyku, každoročný festival EKO TOP FILM, výstavy BIB a v Slovenskej národnej galérii, besedy so spisovateľmi, vedecké cukrárne, tematicky zamerané historické exkurzie, poznávacie exkurzie v rámci celého Slovenska (Martin, Trnava, Závažná Poruba, Modra) a v zahraničí (Česká republika, Taliansko, Francúzsko, Poľsko, Maďarsko, Fínsko, Rakúsko). Žiaci 4. ročníkov sa každý rok stávajú dobrovoľnými darcami krvi v rámci biológie, zúčastňujeme sa charitatívnych zbierok a spolupracujeme s Červeným krížom. Dva razy do roka organizujeme slávnostné akadémie, ktoré sú prehliadkou talentov školy. Škola má výchovného poradcu a spolupracujeme s psychologicko-pedagogickou poradňou.
Vybavenie školy – predpoklad úspešného vzdelávania
Efektívnosť vyučovacieho procesu podporuje veľmi dobré priestorové a materiálno-technické vybavenie jednotlivých učební. K dispozícii máme 26 učební, 12 odborných učební, laboratóriá chémie, biológie, fyziky, 3 laboratóriá výpočtovej techniky, 6 jazykových učební na skupinové vyučovanie, 1 multimediálnu učebňu na vyučovanie predmetu umenie a kultúra, 2 telocvične, posilňovňu. Vybavenosť školy učebnými pomôckami je na dobrej úrovni. Vo vyučovacom procese využívame najmodernejšie technické výdobytky a to: počítače, interaktívne tabule, internet a iné didaktické pomôcky, napr. vizualizér.
Súčasťou našej školy je bufet a školská jedáleň, v ktorej sa denne pripravuje druhovo pestrá strava doplnená zeleninovými šalátmi, ovocím alebo koláčmi. Máme vlastnú webovú stránku, pre informovanosť žiakov a rodičov využívame elektronickú žiacku knižku. Pripravujeme wi-fi systém a spustenie elektronického identifikačného systému žiakov pre zvýšenie bezpečnosti školy a efektivity práce.
Školský vzdelávací program
Okrem klasických povinných predmetov (slovenský jazyk a literatúra, informatika, anglický jazyk, nemecký jazyk, matematiky, chémia, fyzika, náuka o spoločnosti, dejepis, umenie a kultúra, telesná výchova, biológia a pod.) ponúkame pre študentov vyšších ročníkov voliteľné semináre, ktoré si vyberajú podľa svojich profesijných záujmov (konverzácia v anglickom alebo v nemeckom jazyku, literárny seminár, seminár z matematiky, psychológia, seminár z dejepisu, seminár z chémie, seminár z biológie, spoločenskovedný seminár a pod.). Študent ukončuje štúdium na našej škole maturitnou skúškou. Po jej absolvovaní dostáva maturitné vysvedčenie.
...Niektorí naši známi absolventi...ALFRÉD ACZEL – herec DAGMAR BAJNOKOVÁ – herečka RÓBERT BEŇO – moderátor PETER BIELIK – moderátor (TA3) ROMAN BOMBOŠ – redaktor (Slov.rozhlas) DÁRIUS BOŠIAK – moderátor (TA3) JURAJ DROBA - predseda BSK poslanec NR SR PETRA FICOVÁ - fotografka FEDOR FLAŠÍK – „mediálny mág" ZUZANA FRENGLOVÁ – herečka DUŠANA FRIDRICHOVÁ – 2. VICEMISS SLOVENSKO 1999 TIBOR FRLAJS – herec MARTIN GAŠPAR – hudobník MATEJ HAJKO – športový redaktor VERONIKA HUSÁROVÁ - MISS SLOVENSKO 2007 ĽUBOŠ JARJABEK – dramaturg PETER KOČIŠ – moderátor, herec JÁN LIPIANSKY – hokejista reprezentant SR IVAN MARTINKA – bábkoherec, kúzelník PETER MIČUDA – basketbalista ANTON MOLNÁR – hovorca-redaktor GUSTÁV MURÍN – spisovateľ IGOR NEMEČEK – predseda SZĽH DANIEL OČENÁŠ – moderátor (Markíza) EVA ÓDOROVÁ – stolná tenistka reprezentantka SR BRAŇO ONDRUŠ – poslanec SNR SILVIA PETROVIČOVÁ - MISS INTERNET 2007 PETRA POLNIŠOVÁ – herečka, zabávačka IVAN PREDMESKÝ – režisér VIERA PROKEŠOVÁ – poetka TOMÁŠ PROKOPČÁK – zástupca šéfredaktara denníka SME bratia RANČÍKOVCI – basketbalisti- reprezentanti SR JURAJ SÝKORA – hokejista 5-násobný majster SR bratia ŠEREDOVCI – stolní tenisti - reprezentanti SR MICHAL ŠTENCL - laureát Krištaľového krídla za hospodárstvo Podnikateľ roka 2011 DÁVID TOYA – basketbalista PETER VALUŠIAK – polárnik ĽUBOŠ VAŠKO – športový redaktor