• Členovia predmetovej komisie

Mgr. Katarína Čurková    utorok    14,40-15,25

Mgr. Andrea Kecskesová  utorok 14,45-15,30

Mgr. Ľubica Rompfová    utorok 14:45 - 15:30

Mgr. Ľubica Virsiková       streda 14,45-15,30 hod.

Konzultačné hodiny sú po dohode.

• Charakteristika predmetu

•

Cudzie jazyky prispievajú k pochopeniu a objavovaniu tých skutočností, ktoré presahujú oblasť skúseností sprostredkovaných materinským a štátnym jazykom. Cudzie jazyky poskytujú živý jazykový základ a predpoklady pre komunikáciu žiakov v rámci Európskej únie. Osvojenie si cudzích jazykov pomáha žiakovi prekonávať bariéry a tak prispievať k zvýšeniu jeho mobility v osobnom živote, v ďalšom štúdiu a napokon pri uplatnení sa na trhu práce.

Cudzie jazyky umožňujú poznávať odlišnosti v spôsobe života ľudí z iných krajín a ich odlišné kultúrne tradície. Poskytujú prehĺbenie vedomostí a vzájomného medzinárodného porozumenia a tolerancie a vytvárajú podmienky pre spoluprácu škôl pri projektoch.

Učenie sa cudzích jazykov podporuje otvorenejší prístup k ľuďom. Komunikácia a rozvoj kompetencií v cudzom jazyku sú dôležité pre podporu mobility v rámci Európskej únie, umožňujú občanom plne využívať slobodu pracovať a študovať v niektorom z jej členských štátov. Orientácia jazykového vzdelávania na kompetencie vytvára v nemalej miere podmienky pre nadpredmetové a medzipredmetové vzťahy, ktoré pomáhajú učiacemu sa chápať vzťahy medzi jednotlivými zložkami okolia a sveta, v ktorom existujú. Chápanie jazykového vzdelávania ako „vzdelávania pre život“ umožňuje každému jedincovi žiť podľa vlastných predstáv a uspokojenia.

Kompetencie, ktoré učiaci sa zvládnu v procese štúdia cudzích jazykov v  4-ročnej forme štúdia na gymnáziu sú okrem všeobecných kompetencií (t.j. iných ako typických rečových zručností) predovšetkým komunikačné jazykové kompetencie. Umožňujú učiacemu sa používať konkrétne jazykové prostriedky v komunikácii:

• jazyková kompetencia (slovná zásoba, lexika, gramatika, sémantika, zvukové a grafické prostriedky jazyka)
          • sociolingvistická kompetencia (frazeológia, jej využitie v rôznych situáciách)
          • pragmatická kompetencia (funkčné využitie jazykových prostriedkov)
          • komunikačné zručnosti (počúvanie a čítanie s porozumením, písomný prejav, ústny prejav – dialóg, monológ)

Ciele predmetu

Všeobecné ciele vyučovacieho predmetu nemecký jazyk vychádzajú z modelu všeobecných kompetencií a komunikačných jazykových kompetencií, ako ich uvádza Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky (ŠPÚ, 2013) . Pri formulácii cieľov vyučovacieho predmetu sa zdôrazňuje činnostne zameraný prístup – na splnenie komunikačných úloh sa žiaci musia zapájať do komunikačných činností a ovládať komunikačné stratégie. Cieľom vyučovacieho predmetu nemecký jazyk je umožniť žiakom:

- efektívne používať všeobecné kompetencie, ktoré nie sú charakteristické pre jazyk, ale sú nevyhnutné pre rôzne činnosti, vrátane jazykových.

- využívať komunikačné jazykové kompetencie tak, aby sa komunikačný zámer realizoval vymedzeným spôsobom.

- v receptívnych jazykových činnostiach a stratégiách (počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením) spracovať hovorený alebo napísaný text ako poslucháč alebo čitateľ.

- v produktívnych a interaktívnych jazykových činnostiach a stratégiách (ústny prejav, písomný prejav) vytvoriť ústny alebo písomný text.

- používať hovorené a písané texty v komunikačných situáciách na konkrétne funkčné ciele.

• Cieľové požiadavky na maturitu

•

www.statpedu.sk/files/articles/nove_dokumenty/cielove-poziadavky-pre-mat-skusky/nove/nemecky-jazyk-b1b2.pdf

• Učebnice

• V štvorročnej forme štúdia sa naši študenti učia z učebníc Direkt neu.

V osemročnej forme štúdia najprv  používame Beste Freunde, neskôr prechádzame na Mit uns.

V tomto roku otestujeme v kvinte aj Schritte.