• Charakteristika a ciele predmetu biológia

• CHARAKTERISTKA PREDMETU

Vyučovací predmet biológia je v príme až kvarte zameraný na poznávanie javov a procesov prebiehajúcich v prírode vo vzájomných súvislostiach a vedie žiakov k chápaniu prírody ako celku. Sústreďuje sa najmä na tie javy, ktoré bezprostredne ovplyvňujú život človeka. Ich poznanie je východiskom pre formovanie pozitívneho vzťahu k živej prírode, rozvíjanie schopnosti ekologicky myslieť a konať, ako aj pre upevňovanie návykov dôležitých pre zachovanie zdravia. V kvinte až oktáve, 1 až 4. ročníku a 2 až 4.ročníku bilingválneho štúdia biológia nadväzuje na predchádzajúce vzdelávanie s cieľom rozšíriť a prehĺbiť poznatky, systematicky ich utriediť do komplexných tematických celkov a zároveň zdôrazniť prepojenie medzi jednotlivými biologickými javmi a vzťahmi v prírode. V rámci predmetu sa využívajú moderné didaktické formy, metódy a prostriedky, ktoré okrem maximálnej názornosti podporujú samostatnosť a kreativitu žiakov, umožňujú pracovať s prírodninami, experimentovať a rozvíjajú schopnosť žiakov poznatky vytvárať.

CIELE PREDMETU

Žiaci:

• získajú základnú predstavu o prírode ako výsledku vzájomného pôsobenia jej zložiek,
          • pochopia prírodné javy, procesy a objekty vo vzájomných súvislostiach,
          • získajú informácie o prírode pozorovaním, pátraním, skúmaním a využitím rôznych zdrojov,
          • analyzujú, interpretujú, triedia a hodnotia informácie o organizmoch a prírode,
          • kriticky myslia – odlišujú spoľahlivé informácie od nespoľahlivých,
          • používajú správnu terminológiu pri opísaní a interpretácii procesov a javov v živej a neživej prírode,
          • plánujú, uskutočňujú, zaznamenávajú a vyhodnocujú biologické pozorovania a pokusy,
          • aplikujú empirické metódy práce (pozorovanie, experimentovanie, meranie) pri skúmaní biologických procesov,
          • prakticky riešia problémy, argumentujú, vyvodzujú závery, navrhujú riešenia,
          • diskutujú o význame a praktických dôsledkoch vybraných vedeckých objavov,
          • prezentujú a obhajujú výsledky svojej práce,
          • prejavujú zodpovednosť vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu,
          • aplikujú osvojené vedomosti a zručnosti na podporu svojho zdravia, prevenciu ochorení a rizikového správania,
          • plánujú a realizujú školské individuálne alebo skupinové projekty v oblasti biológie.

CIEĽOVÉ POŽIADAVKY NA VEDOMOSTI A ZRUČNOSTI MATURANTOV Z BIOLÓGIE:

cieľové požiadavky z biológie

Tématické zamerania úloh v jednotlivých maturitných zadaniach:

maturitné zadania

• Členovia predmetovej komisie

• Mgr. Vladimír Drábek štvrtok 14:40-15:40 a piatok 7:00-8:00

PeadDr. Martina Horňanská 14:00-15:00

Pokiaľ ma študent o konzultácie záujem, je potrebné sa s daným vyučujúcim vopred dohodnúť.