• Čo je záhrada, ktorá učí?

•

Záhrada, ktorá učí je prírodná školská záhrada, ktorá slúži na výučbu, rozvíjanie medzipredmetových vzťahov a zdokonaľovanie pestovateľských zručností žiakov. Školská záhrada poskytuje nespočetne veľa príležitostí na objavovanie, skúmanie a kladenie otázok. V záhrade, ktorá učí môžeme robiť naozajstné experimenty, ktoré žiakom umožnia pochopiť mnohé javy a súvislosti a priblížiť mnohé témy z učiva reálnemu životu.

Záhrada, ktorá učí sa skladá z učebných prvkov záhrady. Každý učebný prvok má praktickú a vzdelávaciu funkciu, teda je v záhrade užitočný a zároveň sa na ňom vieme niečo naučiť. Prvky v záhrade, ktorá učí sa navzájom dopĺňajú a spolu tvoria harmonický celok. Učebnými prvky v našej záhrade sú:

• vertikálna zeleň
          • meteostanica
          • vyvýšený záhon
          • bylinková špirála
          • pocitový chodník
          • stĺpové odrody ovocných stromov
          • kompostovisko
          • hmyzí hotel
          • paletové posedenie
          • nádoby na zber dažďovej vody

Hubenkársky záhradny blog:

Novinky o našej záhrade možete nájsť aj na blogu.

• Fotografická súťaž

• V piatok 20.9.2019  prebehlo slávnostné vyhodnotenie prvého z mnohých nadchádzajúcich kôl našej školskej fotografickej súťažeߏ漯span>ߓ箼/span>

Téma ,,Hubenkárska záhrada mojimi očami" účastníkov potrápila, ale nakoniec ju s pomocou ich zručností a umeleckého cítenia spracovali naozaj jedinečne.

Sme nesmierne radi, že máme na škole toľko ambicióznych mladých nádejných fotografov, ktorí sa s nami podelili o svoje úlovky.

Víťazi si okrem bujarého potlesku a obdivu spolužiakov odniesli aj diplomy a hodnotné zero-waste a náučné ceny, ktoré sme mohli odovzdať vďaka obchodu @U Dobrožrúta a @Coop Jednote Slovensko.

Výherné fotografie a fotky zo slávnostného vyhodnotenia nájdete vo fotoalbume: Hubenkárska záhrada mojimi očami

• Rozhlasové vysielanie

• Dňa 13.06.2019 v dopoludňajších hodinách Rádio Slovensko odvysielalo rozhovor s našim vyučujúcim biológie Vladimírom Drábekom a študentkami, ktoré sa pričinili o vytvorenie ,,oázy" na zážitkové vyučovanie v projekte Záhrada, ktorá učí. Nech sa páči VYPOČUJTE SI.

• Slávnostné otvorenie záhrady, ktorá učí

• Prvý októbrový deň sa na Hubenke konalo slávnostné otvorenie školskej záhrady. Našich hostí zo Živice a Ikei sme previedli po našej záhrade a ukázali im, čo všetko sa nám spoločnými silami podarilo vybudovať. Na otvorení nesmelo chýbať ani hudobné vystúpenie Adi Blahovej zo septimy a Katky Gažovej z oktávy. Celé sme to zakončili slávnostným prestrihávaním pásky našou pani riaditeľkou. Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým žiakom. učiteľom a rodičom, ktorí nám pri vybudovaní učiacej záhrady pomohli. Osobitná vďaka patrí žiakom sexty, ktorí sa celého projektu ujali.

• Veni vidi vici v Hubenkárskom štýle

•  Žiačky triedy kvinty (Lívia Špinerová, Hana Strečanská a Magdaléna Štefánková) sa v rámci projektu Zelená Škola zúčastnili trojdňového vzdelávacieho kurzu v Zaježovej a na záverečnej prezentácii sa im podarilo vyhrať finančné prostriedky na realizáciu Záhrady, ktorá učí. Spolu s grantom 1300 € si odniesli aj bonus 150 € na jej slávnostné otvorenie za celkovú výhru v prezentačnej súťaži .

• Ako sme sa pripravovali

• Prípravy a samotnú realizáciu hubenkárskej záhrady, ktorá učí si môžete pozrieť tu: