Maturitná skúška z informatiky
Maturitná skúškaCIEĽOVÉ POŽIADAVKY NA VEDOMOSTI A ZRUČNOSTI MATURANTOV Z INFORMATIKY: informatika.pdf
Každé zadanie sa skladá z dvoch úloh:
Žiaci na maturitnej skúške nepreukazujú zručnosti v ovládaní digitálnych technológií, ale schopnosti riešiť algoritmické problémy a úroveň vedomostí zo základov informatiky (žiak by mal vysvetliť ideu, princíp fungovania).Prvá úloha (Programovanie v konkrétnom programovacom jazyku) má váhu 70 %. Žiak má vyriešiť zadaný algoritmický problém. V úlohe je definovaný cieľ, ktorý má žiak dosiahnuť, ale nie sú uvedené prostriedky jazyka, pomocou ktorých má dosiahnuť cieľ. Výber prostriedkov je súčasťou hodnotenia. Žiaci majú k dispozícii počítač a vývojové prostredie programovacieho jazyka, v ktorom prebiehalo vyučovanie. Odporúčané jazyky sú Pascal alebo Python (prípadne aj C++, Java, C#, a pod.).
Druhá úloha (Základy informatiky) má váhu 30 %. Má byť prierezová tak, aby zasahovala aspoň do troch oblastí. Väčšinou pozostáva z riešenia úlohy, ktorá má algoritmický charakter, pomocou rôznych nástrojov informatiky (žiak nemusí použiť programovanie).
Cieľové požiadavky z informatiky sú rozdelené na časti Obsah a Požiadavky na vedomosti a zručnosti. V každej kapitole sú v odseku Obsah (rozdelenom spravidla na 2 menšie časti s názvami Pojmy a Vlastnosti a vzťahy) vymenované termíny a vzťahy (vzorce, postupy, tvrdenia), ktoré má žiak ovládať. Toto ovládanie v prípade pojmov znamená, že žiak - rozumie zadaniam úloh, v ktorých sa tieto pojmy vyskytujú, - ich vie správne použiť pri formuláciách svojich odpovedí, - ich vie stručne opísať (definovať).
Každá úloha sa hodnotí stupňom prospechu 1 až 5 Váha hodnotenia jednotlivých úloh je 7:3, výsledné hodnotenie je vážený priemer zaokrúhlený dole (napr. 3,5 sa zaokruhľuje na 3).
Z= 7z1+3z2