• Štúrovo pero 2024

•    V dňoch 19. a 20. apríla 2024 sa v priestoroch Krajskej  knižnice vo Zvolene uskutočnilo vyhodnotenie 30. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov ŠTÚROVO PERO 2024. Medzi približne 200 zúčastnenými študentmi, ich pedagógmi a odborníkmi z oblasti médií mala zastúpenie aj naša škola.

Do súťaže sme prihlásili žurnalistické projekty v kategóriách1 - stredoškolské časopisy (školský časopis Novinky z Hubenky) a 5 - on-line žurnalistika (podcast Čo hovorí Hubenka? -  tvorcovia Kristián Richard Richer, kvarta a Maxim Mihaľov, II.BA)

Program podujatia v prvý deň pozostával z hodnotiacich seminárov určených pre jednotlivé kategórie. Naše dievčatá v skupinách jednotlivých porotcov (Mgr. Patrik Herman,   PhDr. Pavol Vitko, Mgr. Lukáš Diko) prezentovali náš časopis. Dostali sme  spätnú väzbu, cenné rady, povzbudenie,  pochvaly a tiež konkrétne návrhy na zmeny a vylepšenia.  Užitočné pre nás bolo aj  to, že sme si mohli prelistovať aj iné časopisy a vypočuť hodnotenia a rady pre iné redakcie.

Programom podujatia v druhý deň boli okrem samotného finálneho vyhlásenia výsledkov aj diskusie účastníkov s hosťami. Prvým významným hosťom bol Tomáš Drucker, minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. V diskusii moderovanej Patrikom Hermanom mu študenti kládli mnohé otázky. Ďalší atraktívni hostia boli novinár  Michalom Kovačič s manželkou.

Na záver... Naša redakcia si ako cenu odniesla nové poznatky, zážitky a chuť do ďalšej práce.:-)

Chceli by sme sa poďakovať organizátorom a porotcom  Štúrovho pera!

Taktiež ďakujem redakciám školského časopisu a podcastu za ich prácu a dievčatám (P. Váleková, L. Turoková- Hetešová, T. Chvílová a N. Loyová, kvarta) za reprezentáciu školy na tomto nádhernom podujatí.

Andrea Macová

• Celoštátne kolo Olympiády ľudských práv

• Počas dní 16. - 18. apríla 2024 sa uskutočnil XXVI. ročník   celoštátneho kola Olympiády ľudských práv v Omšení pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej a Ministerstva spravodlivosti SR, kde naše gymnázium reprezentoval Kristián Richard Rischer z kvarty, ktorý spomedzi  64 účastníkov celoštátneho kola  získal krásne 1. miesto za najlepšiu esej na tému Prečo by mali alebo nemali mať volebné právo aj 15-ročné a 15-roční?

Víťazovi s hrdosťou v srdci blahoželáme a pevne veríme, že na OĽP preukáže svoje schopnosti i počas budúcich ročníkov.

PaedDr. Mária Rusnáková

Koordinátor pre ľudské práva

• FiNNKvíz - krajské kolo SŠ

• Úspešne sa zapájame aj do finančnej olympiády vrámci súťaži prebiehajúcich na Slovensku. A tu sú mená najúspešnejších riešiteľov:

Matej Bartolčič, kvinta - úspešný riešiteľ

Peter Mlčák, kvinta - úspešný riešiteľ

Kristián Richrad Rischer , kvarta   - úspešný riešiteľ

Matúš Landsmeer, 1.A  - úspešný riešiteľ

Matej Klikušovský, sexta - úspešný riešiteľ

Jakub Cibulka, kvinta - úspešný riešiteľ

Lívia Černá, kvinta - úspešný riešiteľ

Gratulujeme

• Matematická olympiáda - súhrn výsledkov

• V  školskom roku 2023/2024 úspešne reprezentovali školu na úrovni okresných a krajských kôl MO :

OK MO Z7 - Oliver Tuhý, sekunda - úspešný riešiteľ

OK MO Z7 - Artur Ďuriš, sekunda - úspešný riešiteľ

OK MO Z8 - Lukáš Hikkel, tercia - úspešný riešiteľ

OK MO Z9 - Petra Váleková, kvarta - úspešný riešiteľ

OK MO Z9 - Kristian Richard Rischer, kvarta - úspešný riešiteľ

KK MO  C- kategória - Bianka Marčoková, kvinta - úspešný riešiteľ

KK MO A - kategória - Martin Uhrin, septima - úspešný riešiteľ

Všetkým, úspešným aj menej úspešným riešiteľom gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

• Vyrobňa papiera Petrus, návšteva Skalice a ochutnávka trdelníka

• Zámýšľali ste sa niekedy nad tým, ako sa vyrába ručný papier? Dňa 23.4. mali žiaci sekundy a kvinty jedinečnú možnosť vyrobiť si na pamiatku vlastný ručný papier s použitím prírodných látok. Takúto príležitosť im ponúkla papiernička Petrus v obci Prietrž, v ktorej sa dozvedeli i mnohé informácie o histórii papiera.

Ich kroky následne smerovali do Skalice, kde si vychutnali krásy tohto historického mesta. A čo by to bolo za návštevu Skalice, ak by ju návštevníci nezakončili ochutnávkou pravého skalického trdelníka?

• Exkurzia – po stopách národovcov

• Dňa 18.4. smerovali kroky žiakov II.A, III.BA, sexty a tercie na Myjavu, kde navštívili Múzeum Slovenských národných rád.

Následne sa žiaci presunuli do Múzea Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. Exkurziu zakončili prehliadkou pamätníka nášho ministra vojny.