• Čaute!

• Duševné zdravie sa týka nás všetkých. Práve tejto tematike sa venovalo dňa 6. februára 2024, kedy sa študenti tried 1.BA a 2.BA zúčastnili inscenácie SND (classroomplay) Čaute!

Príbeh Zoje a Šimona otvoril témy návštevy terapeuta, depresie, domáceho násilia a adopcie. Autorkou hry, ktorú pre Činohru SND na objednávku napísala, je mladá dramatička a dramaturgička Tereza Trusinová. Príbeh vznikol v réžii Roberta Rotha a pod vedením Mária Drgoňu. Vynikajúce herecké výkony Alexandry Lukáčovej a Kristófa Melecskyho boli skvelým podnetom na diskusiu, ktorá nasledovala po predstavení v prítomnosti našej školskej psychologičky.

Zaujímavé témy, hlboké myšlienky, skvelá spolupráca!

Odporúčame.

• Olympiáda v anglickom jazyku

• Olympiáda v anglickom jazyku sa rok čo rok teší veľkému záujmu medzi študentmi nášho gymnázia. Po kreatívnych nápadoch v ústnej časti školského kola nás nesmierne tešia aj úspechy a reprezentácie v okresnom a krajskom kole súťaže:

1. Daniel Hájek (septima) – 2. miesto – OK OAJ – kat. 2B
            2. Adam Rehák (IV.A) – 2. miesto – OK OAJ – kat. 2C2
            3. Peter Tarovský (kvarta) – 4. miesto – OK OAJ – kat. 1B
            4. Nina Andacká (kvinta) - 4. miesto – OK OAJ – kat. 2A
            5. Nina Bednaričová (príma) – OK OAJ – kat. 1A - reprezentácia
            6. Lívia Nováková – KK OAJ – kat. 1C – reprezentácia
            7. Duy Le Quang - KK OAJ – kat. 2C1 – reprezentácia

Všetkým súťažiacim gratulujeme a ďakujeme!

• Olympiáda kritického myslenia – školské kolo

• Dňa 12.12. 2023 prebehlo na našej škole on –line formou školské kolo Olympiády kritického myslenia. Táto nová a moderná olympiáda, ktorej organizátorom je Slovenská debatná asociácia, si kladie tieto ciele:

• Posilniť odolnosť voči dezinformáciám a manipulačným taktikám
            • Rozvinúť argumentačné zručnosti mladých ľudí
            • Zvyšovať kvalitu verejnej diskusie
            • Naučiť mladých ľudí overovať správy a určovať dôveryhodné zdroje informácií
            • Vytvoriť zdravé návyky pri trávení času na sociálnych sieťach
            • Zlepšiť schopnosť korektne interpretovať dáta, štatistiky a grafy

Spomedzi obrovského množstva zaregistrovaných súťažiacich na našej škole sme zaznamenali 39 úspešných riešiteľov, ktorí postupujú do krajského kola.

Všetkým úspešným riešiteľom blahoželáme a tešíme sa na marcový test!

• Technológia mení reč

• To, že sa jazyk mení, je  prirodzená záležitosť.  Zvedavá trieda KVARTA  sa chcela dozvedieť o tom viac, preto sa zúčastnila VEDECKEJ CUKRÁRNE na danú tému.  Zmeny často ani veľmi neregistrujeme. Najviac ich vnímame v slovnej zásobe, kde sa mení škála slov, ktoré sú najčastejšie používané. Akým spôsobom sa vyrovnávame s anglickými slovami? „Je to normálny spôsob obohacovania slovnej zásoby,“ uviedla PhDr .Mislovičová. V minulosti sme preberali slová napríklad z latinčiny.   Anglické slová sa prispôsobujú nášmu gramatickému systému. Bola to prínosná prednáška a naši študenti odchádzali s peknými cenami za aktivitu a zaujímavé otázky.

• Juvenes Translatores

• Juvenes Translatores (Mladí prekladatelia) je renomovaná súťaž EÚ, ktorá sa vyznačuje dlhoročnou tradíciou. Účastníci z EÚ súťažia v preklade v rôznych jazykových kombináciách a žánroch. Sme hrdí na to, že naši študenti reprezentovali školu v preklade (ANJ-SJ) na:

- školskej (Anna Bičanová, Jakub Kamas, Alex Vachuda) a

- celoslovenskej (Anna Bičanová) úrovni.

Tešíme sa na odovzdávanie cien, ktoré sa uskutoční na Zastúpení Európskej komisie v Bratislave.

• Shakespeare Memorial

• Recitačná súťaž v anglickom jazyku, Shakespeare Memorial, každoročne expanduje a zabezpečuje kvalitnú a kreatívnu platformu jej účastníkom v prednese. Napĺňa nás veľkou radosťou reprezentácia našich 2 študentiek na celoslovenskom kole, ktoré sa tento školský rok organizovalo v Slovenskom národnom divadle.

K pekným výsledkom gratulujeme!