V stredu 4.12.2019 sa tercia a kvarta spolu vybrali do Viedne. Najskôr si to zamierili do Domu mora, kde okrem krásnych akvárií s vodnými živočíchmi mali možnosť vidieť aj suchozemské plazy, vtáky a opice. Odtiaľ sa presunuli do Technického múzea, v ktorom si vyskúšali pokusy z fyzik, pozreli rôzne dopravné prostriedky, staré elektrospotrebiče, stroje a veľa iného. Exkurziu zakončili na vianočných trhoch pri zámku Schonbrunn.
Exkurzia vo Viedni
Exkurzia v Brne
V utorok 3.12.2019 sa žiaci sekundy zúčastnili nádherného výletu v Brne. Navštívili vedecké VIDA centrum kde si mohli vyskúšať rôzne experimenty, boli pozrieť zaujímavé podzemie Brna a tiež zažili krásnu vianočnú atmosféru na vianočných trhoch.
Sekunda v Slovenskej filharmónii
V piatok 29.11. sa žiaci sekundy zúčastnili kultúrneho podujatia v Slovenskej filharmónii v rámci koncertného cyklu Hudobná akadémia. Mali možnosť si vypočuť skladby v podaní Slovenského komorného orchestra.
Exkurzia Salzburg - Mníchov
Exkurzia Salzburg - Mníchov nás naladila na Vianoce. Počas troch dní študenti kvinty, II.A a dvoch dievčat z I.A mali možnosť aplikovať vedomosti z nemeckého jazyka v praxi. Exkurziu sme začali v Salzburgu prehliadkou mesta. Lanovkou sme sa vyviezli na pevnosť Hohensalzburg a deň sme ukončili prechádzkou po vianočných trhoch. Druhý deň si prišli na svoje futbaloví fanúšikovia návštevou Alianz Arény v Mníchove, milovníci áut v BMW múzeu a tiež milovníci histórie a architektúry pri návšteve Nymphenburg Palace. Nasledovala prehliadka centra Mníchova s ochutnávkou vianočných trhov. Posledný deň exkurzie sme strávili v Deutsches Museum. Expozícia sa nachádza na šiestich poschodiach a ponúka prehľad od hutníctva, cez leteckú a vodnú dopravu, motory a technické stroje, elektrické zariadenia, čistú energiu až po planetárium. Zaujímavá bola časť venovaná biológii a farmácii.
Olympiáda v anglickom jazyku
V dňoch 18.11. a 21.11. sa na našom gymnáziu konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Víťazi triednych kôl v štyroch kategóriách sa postupne zúčastnili písomnej a ústnej skúšky. Skúšajúci museli skonštatovať vysokú úroveň ovládania jazyka a kreativitu študentov. Napriek vyrovnanosti a pekným výkonom všetkých študentov, prvé miesta vo svojich kategóriách získali: Daniel Sebastián Panáček (sekunda), Richard Kobza (kvarta), Ema Hirschnerová (II.A), Norik Amirkhanyan (oktáva). Zároveň postupujú do okresného kola súťaže, kde im prajeme veľa úspechov.
PišQworky
Ani zmeny termínov nezabránili pišQworkárom z oblasti Bratislavy aby prišli 22.11.19 na Súkromné gymnázium Mercury a potrápili si nielen svoje hlavy, ale aj súperov. Všetci sa snažili prebojovať zo svojich skupín do štvrťfinále, aby sa o krok priblížili k víťazstvu. Každý symbol bol veľmi dôležitý, lebo čo i len jeden nepremyslený ťah mohol pokaziť celému tímu šancu na výhru. Do štvrťfinále sa však prebojovalo len 8 najlepších, no vyhrať a postúpiť do slovenského finále bol cieľ našich septimánov. Súťažiaci sa snažili rozbiť svojich súperov, lebo vedeli, že prehra pre nich znamená koniec turnaja a odchod domov. Po vyradení polovice z posledných ôsmich tímov už šlo naozaj do tuhého. Zvíťazili naši Gumkáči v zložení: Nikolaj Frajberg, Linda Bukovská, Michal Hornych, Tereza Macková, Matúš Bednařík a Samuel Beladič. Viac o turnaji a o našom tíme na českej stránke.
Výročie Novembra 89
V piatok 22.11. si študenti sexty prezreli výstavu venovanú 30.výročiu Novembra 89. Mali možnosť prejsť cez plot z ostnatého drôtu, vidieť čo počas socializmu bolo respektíve nebolo v obchodoch, dozvedeli sa, že počúvať akúkoľvek hudbu, či pozrieť si akýkoľvek film nebolo možné.... Výstava mapuje obdobie socializmu v Československu, zobrazuje zásah VB počas sviečkovej manifestácie v marci 1988, výsluchy ŠTB, či priebeh revolúcie od 16.11.1989 až po vymenovanie Václava Havla za prezidenta.
Florbal - 1.miesto
Naši florbalisti po postupe zo základnej skupiny okresného kola vo florbale, obsadili vo finálovej skupine 1.miesto, keď ani raz neprehrali. Víťazstvom v okresnom kole si vybojovali postup do krajského kola.
Gratulujeme
Basketbal - 1.miesto
V utorok,12.novembra naša škola organizovala okresné kolo v basketbale chlapcov. Za účasti štyroch družstiev, kde sa hralo systémom každý s každým, naši chlapci potvrdili suverenitu pod deravými košmi z minulých rokov a aj teraz obsadili 1.miesto a postúpili do krajského kola.
Gratulujeme!
Stretnutie DofE
Milí ,,dofáci", v stredu 20.11. bude stretnutie ohľadom dobrodružných expedícií v učebni fyziky o 14:00. Účasť nutná.
Noc v jadrovej elektrárni
Z piatka 8.novembra na sobotu 9.novembra sa u nás v škole konala Noc v jadrovej elektrárni, ktorú si pre primu až kvartu pripravila sexta. Ako sme sa mali si môžete pozrieť v priloženom fotoalbume.
54
Vedátor na Matfyze
Cieľom organizovaného Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí mládeže, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o VŠ štúdium vedeckých a technických disciplín. Preto sa ho 7.novembra zúčastnilo aktívne aj 15 našich tretiakov a septimánov – prírodovední seminaristi, ktorí si vypočuli vysoko odborné prednášky na témy:
Od asteroidov a komét k planétam, Ako čítať DNA a bioinformatka, Sladké stanovenie chorôb a biochémia, Odkiaľ sa vzali úvodzovky? Krátke dejiny európskej citačnej kultúry.
Týždeň vedy a techniky na Slovensku počas knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA
Interaktívnu výstavu VEDA NETRADIČNE a Festival vedy a techniky AMAVET 2019, obe podujatia, ktoré sú už tradičnou súčasťou Týždňa vedy a techniky na Slovensku si v prvý deň nenechali ujsť naši študenti kvarty a kvinty v priestoroch výstaviska Incheba Expo Bratislava počas knižnéhoveľtrhu BIBLIOTÉKA.
Ohrozené druhy na Slovensku
Prvý novembrový utorok sa žiaci semináru z biológie zúčastnili prednášok Vedeckej cukrárne na tému Ohrozené druhy na Slovensku. Z prvej prednášky sa dozvedeli o rozličných biotopoch, biodiverzite rastlín Slovenska, ohrozených a vyhynutých rastlinách na Slovensku a príčinách ich ohrozenia. Druhá prednáška bola zameraná na druhy rýb v Dunaji a ohrozenie jeseterov u nás. Posledný prednášajúci zodpovedal na otázku, ako to dopadne s ľudstvom, ak umrie posledná včela. Študenti zistili, že existuje množstvo ďalších opeľovačov a včela medonostná v opeľovaní nie je až tak významná. Na záver sa hubenkári zapojili do diskusie a získali sladkú odmenu.
Račianska koštofka
Posledný deň pred jesennými prázdninami 29.októbra si žiaci mohli pochutiť na domácich nátierkách, koláčoch a malinovkách. Vo vestibule školy sa po štvrtýkrát konala ,,Račianska koštofka", ktorú mali nastarosti žiaci tercie. Akcia sa vydarila a už teraz sa tešíme čo si pre nás pripravia na ďalší rok.
Exkurzia do Švačiarska
Exkurzia do Švačiarska ( 23.10. - 26.10. ) bola zameraná na rozvoj vedomostí z fyziky. Naši študenti si v Technorame vo švajčiarskom meste Wintertour, mohli vyskúšať fyzikálne experimenty zo všetkých oblastí fyziky. Nové informácie a vedomosti načerpali vo vedeckom stredisku v Ženeve zameranom na jadrový výskum, v Cerne. Prednášky a exkurzia boli odborne náročné, ale zaujímavé. V poobedných hodinách sme navštívili Ženevu. Videli sme gejzír na ženevskom jazere, kvetinové hodiny, gotickú katedrálu, kreslo v ktorom sedával Jean Calvin, najdlhšiu lavičku vo Švajčiarsku a pamätník reformátorov. V piatok sme sa presunuli do hlavného mesta Švajčiarska, do Bernu. Symbolom mesta sú medvede, ktoré tam mimochodom chovajú na mieste, kde bolo mesto založené. Navštívili sme apartmán, v ktorom žil Albert Einstein s rodinou, národné múzeum v Berne, prešli sme si centrum, vystúpali približne 300 schodov na najvyššiu vežu vo Švajčiarsku odkiaľ sme mali krásny výhľad na mesto ležiace na rieke Aara. Zaujímavosťou mesta zapísaného do kultúrneho dedičstva UNESCO bol orloj v centre starého mesta. Babie leto nám celý pobyt spríjemnilo príjemným počasím.
Mikroplasty, problém pre našu Zem
V utorok 23.10.2019 sa študenti Sexty zúčastnili prednášky vo Vedeckej cukrárni na tému Mikroplasty, problém pre našu Zem. Vzhľadom k romu, že pred dvoma rokmi riešili tému Zelenej školy, odpad, prednáška ich zaujala. Plasty sa stali súčasťou našich životov v 50-tych rokoch minulého storočia a odvtedy nimi ľudstvo dokázalo zamoriť celú Zem. Riešenie je na každom z nás, ako sa k tomuto problému postaví. Faktom ale zostáva, že plasty boli, sú a budú naďalej súčasťou našich životov.